II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu

I

Malczewska

II
Liceum

Ogólnokształcące

im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu

01

Dbałość o kulturę osobistą uczniów

02

Kształtowanie świadomego uczestnictwa w życiu szkoły

03

Rozwijanie umiejętności uczniów

04

Wdrażanie do samodzielnego podejmowania decyzji

05

Kształtowanie osobowości uczniów i ich wszechstronnego rozwoju

06

Rozwijanie umiejętności współpracy. Organizacja miejsca pracy

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

wielkość tekstu: A | A | A

Dzisiaj, 10 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji publikujemy tekst uczennicy klasy ID Kingi Kazek:

,,Czym tak naprawdę są prawa człowieka?"

W teorii to powszechne normy moralne o charakterze podstawowym, przynależne każdej jednostce w jej kontaktach z państwem. W praktyce jednak obejmują większy zakres. Jest to przede wszystkim wytyczanie własnych ścieżek w życiu, przestrzeń do życia i komfort, którego tak bardzo potrzebujemy. Źródłem praw człowieka jest godność ludzka. A prawa mają charakter powszechny, czyli obowiązują na całym świecie, niezbywalny – nie można się ich pozbyć i przyrodzony to znaczy otrzymuje je każdy człowiek wraz z chwilą urodzenia.
Zacznijmy od początku…
Od starożytności ludzie rozpatrywali przynależność do danej grupy społecznej. Im grupa była bardziej ekskluzywna, tym więcej praw im przysługiwało. Dopiero wiek XVIII okazał się przełomowy. Od tego czasu bowiem prawa wynikały z samego faktu bycia człowiekiem. Rok 1948 był kluczowym momentem dla nas. Wówczas, właśnie 10 grudnia, Zgromadzenie ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

Jakie prawa nam przysługują? Jest ich wiele, ale najważniejsze to:
➖Prawo do dobrego życia
➖Prawo do decydowania o własnym życiu
➖Prawo do wolności myśli i wyznania
➖Prawo do szczęścia
➖Prawo do udziału w wyborach
➖Prawo do ochrony zdrowia
➖Prawo do nauki
To ostatnie jest nie tylko naszym przywilejem, ale także obowiązkiem, choć niekiedy mamy po dziurki w nosie tego zobowiązania.
Dzień ten poświęcony jest propagatorom praw człowieka na całym świecie, którzy stoją na straży ochrony praw własnych oraz innych ludzi. Wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Niejednokrotnie bowiem, ludzie mierzą się z prześladowaniami, np. są pozbawiani pracy czy niesłusznie więzieni. Obchody międzynarodowego Dnia są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć. W Gwinei Równikowej, Namibii, Kambodży czy Kiribati jest to święto państwowe. W Namibii obchodzi się również wtedy Dzień Kobiet.
W przypadku rażącego naruszania podstawowych praw przychodzą z pomocą niezależne od rządów organizacje międzynarodowe. Dbają one o przestrzeganie praw człowieka poprzez różne formy edukacji czy pomoc wolontariuszy. Gdy dochodzi do złamania praw, organizacje stają w obronie pokrzywdzonych, organizując akcje obywatelskie, występując w sprawach sądowych, czy pisząc listy apelacyjne do rządów. Takimi organizacjami są: Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Human Rights Watch czy też Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Działalność organizacji pozarządowych jest najbardziej potrzebna w krajach niedemokratycznych – tam bowiem dochodzi do najpoważniejszych łamań praw człowieka. Nie oznacza to jednak, że takie naruszenia nie występują w krajach o ustroju demokratycznym, jak przykładowo Polska.
Jeśli kiedykolwiek będziesz świadkiem naruszenia prawa człowieka, nie bądź obojętny! Możesz zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich, który powiadomi odpowiednie organy.
➖Infolinia RPO: 800 676 676

Spokojnego Dnia Praw Człowieka!
Kinga Kazek ID

10

GRU

2020

658

razy

czytano

malczewska.com

01

ERASMUS+

02

Because I' m a citizen

03

Szkolne koło teatralne

04

Szkolne koło sportowe

05

Szkolne koło szachowe

06

Szkolny chór "Tutti"

Adres

II Liceum Ogólnokształcące
im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu

42-400 Zawiercie
ul. Daszyńskiego 2

KONTAKT

KONTAKT

0

rok założenia szkoły

CZY
WIESZ, ŻE...

CO W TRAWIE PISZCZY

I Malczewska
AktualnościRekrutacjaO szkoleBibliotekaDokumenty szkolneUniwersytet ŚląskiKontakt
II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu, jest samorządną organizacją społeczną o charakterze integrującym absolwentów i sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu.

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu

SYSTEM ALP VISUAL PLUS |

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy